Sport

Aktywność fizyczna jest niezmiernie istotna nie tylko dla zachowania formy i smukłej sylwetki ale przede wszystkim dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Uprawiając sport nie tylko wzmacniamy mięśnie i wypracowujemy kondycję ale także dotleniamy organizm oraz redukujemy stres, równocześnie poprawiając sobie humor. Dzieje się tak ze względu na to, że podczas wzmożonego wysiłku fizycznego, w organizmie uwalnia się endorfina- hormon zwany hormonem szczęścia, natomiast neutralizuje się kortyzol- hormon stresu. Decydując się na uprawianie sportu należy jednak mieć na uwadze to, że nie każda dyscyplina jest odpowiednia dla każdego. Czym się zatem sugerować, wybierając odpowiednią dyscyplinę dla siebie? Przede wszystkim należy dostosować rodzaj sportu do naszej kondycji fizycznej i stanu zdrowia. Pamiętajmy, że sport to zdrowie, jednak nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń czy nadmierne obciążanie pewnych partii ciała może nam nie tylko nie pomóc ale i zaszkodzić.

Jeśli mamy problem ze stawami, powinniśmy zrezygnować z joggingu. Bieganie, zwłaszcza długodystansowe obciąża znacznie stawy, co z kolei może doprowadzić do bolesnej kontuzji. Jeśli jednak chcemy uaktywnić wszystkie mięśnie oraz partie ciała, jednak bieganie nie jest dla nas najlepszym rozwiązaniem, zdecydujmy się na nornic walking lub jazdę na rowerze czy rolkach- tego typu sporty równie dobrze wpływają na nasze ciało i zdrowie, nie obciążając w znaczny sposób stawów.

Jeśli jesteśmy początkujący, a nasza kondycja nie jest wypracowana, zrezygnujmy na początku z intensywnych treningów. Wybierzmy nieco mniej absorbującą dyscyplinę jak aerobik, zajęcia fitness, zajęcia w wodzie czy chociażby dłuższe spacery. Nie rzucajmy się od razu na głęboką wodę. Szybkie zmęczenie i narastające zakwasy zadziałają zniechęcająco. Wybierając dyscyplinę sportową pamiętajmy, że aby otrzymać efekty potrzeba czasu i cierpliwości. Rozpoczynając regularne treningi pamiętajmy, by ćwiczenia wykonywać wolno i dokładnie.

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dane ćwiczenia wykonujemy poprawnie, zwłaszcza, jeśli jest to trening siłowy, zdecydujmy się na konsultację z wykwalifikowanym trenerem, który nie tylko udzieli nam wskazówek dotyczących wykonywania danego ćwiczenia ale także będzie nadzorował, czy podczas uprawiania danego sportu mamy odpowiednią postawę- to pozwoli uniknąć kontuzji i zapewni nam bezpieczeństwo, dając gwarancję, że ćwiczenia przyniosą upragniony rezultat.